Mobirise

KONSERVATUVAR HAZIRLIK
DERSLERİ

Konservatuvarlara, Güzel Sanatlar Liselerine, Eğitim Fakülteleri Müzik Bölümlerine Hazırlık Dersleri 

Uzman Öğretmenler...

Alanında uzman ve konservatuvarlarda öğretmenlik yapmış olan öğretmenlerden, özel yetenek sınavlarına hazırlık kursları..
Geleceğinizi garantiye alın... Kendinizi geliştirin... Lider olun...

konservatuvar-nedir

Konservatuvarlar

Konservatuvarlar, dört yıl eğitim veren ve amacı sanatçı ve enstrumanist yetiştirmek olan lisans okullarıdır. Öğrenciler eğitimlerini, ağırlık olarak seçmiş oldukları enstrümanlar üzerinde görmektedirler ve enstrümanlarında uzmanlaşmaktadırlar. Mezun olan öğrenciler çeşitli devlet orkestralarında sanatçı olarak çalışabilmektedirler. Ancak Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giremezler. Bu sınava girebilmek için formasyon eğitimi almak zorundadırlar. Formasyon eğitimlerini tamamladıktan sonra ve KPSS sınavını geçtikten sonra devlet okullarında müzik öğretmenliği yapabilirler.

egitim-fakultesi-muzik-bolumu

Eğitim Fakülteleri

Eğitim fakülteleri, isminden de anlaşılacağı gibi ilkokul, ortaokul ve liselere öğretmen yetiştirmek üzere kurulmuş yüksek öğrenim kurumlarıdır. Eğitim fakültelerinde eğitim dört yıl sürmektedir. Bu okullardan mezun olan kişiler KPSS sınavına girerler ve öğretmen olarak atanırlar. Eğitim fakültesi müzik öğretmeni adayı öğrenciler konservatuvarlar kadar yoğun olmasa da, seçmiş oldukları enstrumanların eğitimlerini almaktadırlar.  

konservatuvar-ve-egitim-fakultesi

Konservatuvar mı yoksa eğitim fakültesi mi?

Aslında sorunun cevabı oldukça basit.. Eğer kariyerinizi gelecekte eğitimci olarak çizdiyseniz, kesinlikle eğitim fakültesi müzik bölümünü ya da diğer adıyla müzik öğretmenliğini tercih etmelisiniz. Ancak "ben enstrumanımla kendimi geliştirip yolumu çizeceğim" diyorsanız, o zaman sizin için en hayırlısı konservatuvardır.

Konservatuvarlar ve eğitim fakültelerinin izlediği müfredat ve sistemleri birbirinden biraz farklıdır. Bu yüzden giriş sınavlarında sizden istenenler biraz farklı olabilmektedir.

pedagojik-formasyon-sertifikasi

Formasyon nedir?

Formasyon, eğitim fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmesini sağlayan bir belgedir. Bu belgeyi almak için lisans mezunları, iki öğrenim dönemi "Pedagojik Formasyon" eğitimi görürler.

Pedagojik Formasyon eğitiminde hangi dersler yapılmaktadır?

Lisans mezunları için iki öğrenim dönemi yapılacak olan bu ek eğitimde görülen dersler şunlardır:

Eğitim Sosyolojisi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Felsefesi, Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Karakter ve Değerler Eğitimi, Öğretmenlik Meslek Etiği, Rehberlik, Türk Eğitim Tarihi, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi

konservatuvar-sinav-tarihleri

Konservatuvar ve müzik öğretmenliği sınavlarına başvuru ve sınav tarihleri nedir?

Ülkemizde konservatuvar ve eğitim fakülteleri özel yetenek sınavları başvuru tarihleri genellikle Mart-Haziran ayları arasında yapılmaktadır. Kesin tarih okul yönetimi tarafından belirlenmektedir.

Sınav tarihleri ise Temmuz ve Ağustos aylarındadır. Yine, kesin sınav tarihleri okul yönetimi tarafından belirlenmektedir.

Yetenek sınavları kesin tarihleri için ilgili okulların internet siteleri için linke tıklayınız.


konservatuvar-sinavi-basvuru

Müzik yetenek sınavları için önemli tavsiyeler

Yetenek sınavının olduğu gün neler yapmamız gerekiyor? Nasıl davranmamız gerekiyor?
Konservatuvar sınavında stresimizi ve heyecanımızı nasıl yokederiz?

Yazımız için tıklayınız..

Bizi sosyal medyadan takip edin !

ABONE OLUN

E-mail ile haber almak için abone olun.