one page website templates

Konservatuvar ve Özel Yetenek Sınavlarına Gireceklere Tavsiyeler

yetenek-sinavi-korkusu

Sınavdan kesinlikle korkmayın!

Jürideki öğretmenler, sizin gergin ve heyecanlı olduğunuzu zaten bilmektedirler, bunu makul karşılamaktadırlar ve katı bir tutum içinde olmamaktadırlar. Bu yüzden jüriden ve sınavdan asla korkmayın.

sinav-giyimi

Sınav günü giyiminize özen gösterin!

Giyiminiz, bu işi ne kadar istediğiniz ve ciddiye aldığınızın göstergelerinden biridir, bu yüzden giyiminiz özenli olmalıdır. Yani, bakkala markete gittiğiniz kıyafetlerle sınava gitmeyin. Dış görünüşünüze gösterdiğiniz özen, saygınızı ifade etmenin en önemli yoludur.

ciddiyet

Jürinin değerlendireceği en önemli şey!

Jürinin değerlendireceği en önemli şeylerden biri sizin bu işi ne kadar çok istediğinizdir. Bu işi ne kadar çok istediğiniz, sizin bu işi ne kadar ciddiye aldığınız jüri tarafından anlaşılacaktır: Sınava gösterdiğiniz özen, ciddiyet, bu iş için harcadığınız emek, çalışma, çaba. Tüm bunlar jürinin gözünden kaçmayacaktır. Diğer taraftan; "Üniversite sınavında bir yeri kazanamadım, özel yetenek ile bir yere kapak atayım” tarzında bir düşünceyi jüri hemen farkedecektir.

iyi-hazirlanmak

Sınava iyi hazırlanın!

Sınava iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Hele lisans bölümü sınavına girecekseniz, gerçek donanımlı ve birçok şeyi iyi biliyor olmanız gerekiyor. Eğer güzel sanatlar lisesi müzik bölümünden mezun değilseniz, bilin ki, istedikleri bilgi, bu liselerden mezun olanlarınki ile eşdeğerdir. Çünkü lisans programı, güzel sanatlar liselerinde öğretilen bilgilerin devamı niteliğini taşımaktadır.

Mobirise

Duyma yeteneğinizin önemi !

Sınavda jürinin en çok üzerinde durduğu şeylerden biri duyma yeteneğinizdir, yani kulağınız ile duyduğunuzu anlayabilme ve ayırt edebilme özelliğinizdir. Sınava çok çalışmış olarak gitseniz bile, eğer kulağınız duymuyorsa, sesleri ayıt edemiyorsanız şansınız hemen hemen hiç yoktur. Ancak şunu bilmeniz çok önemli: duyma yeteneği, geliştirilebilen bir niteliktir. Çok çalışarak duyma yeteneğinizi geliştirebilir ve başarılı olabilirsiniz.

Mobirise

Torpil diye birşey yoktur !

Sınavda torpil diye bir şey olduğunu aklınızdan kesinlikle çıkarın. Jürinin sınavdaki görevi yetenekli ve çalışarak gelmiş öğrencileri seçmektir. Tabi ki sınava giren öğrencilerin çok fazla olması şansınızı azaltmaktadır. Bu durum jüri için de oldukça yorucu bir durumdur. Çünkü çok fazla kişi arasından eleme yapmak ve en iyileri seçmek kolay bir  iş değildir. 

Mobirise

Öğretmenlerle önceden tanışın !

Girmek istediğiniz sanat dalı veya bölüm ile ilgili, sınava gireceğiniz okulda bölüm öğretmenleri ile tanışın, onlardan bilgi alın, onlara soru sormaktan çekinmeyin. Kendinizi öğretmenlere önceden bir ya da birkaç kez göstermiş olmanız, sizin bu bölüme karşı ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu gösterecektir. Sınav günü geldiğinde diyalog kurmuş olduğunuz öğretmenler sizi hatırlayacaktır. Bu sizin için mükemmel bir artı puandır.

Mobirise

Sırnavda kesinlikle ukala bir davranışta bulunmayın !

Yetenek sınavlarında, çok bilmiş ve küstah bir tavır tüm herşeyi mahvedebilir. Ne kadar bilgili ve çalışmış olursanız olun, böyle bir tavır saygısızlık demektir. Hiç bir öğretmen okulda saygısız, düzen bozan bir öğrenci görmek istemez. Her zaman kibar ve saygılı olun.
Ayrıca, sınavda cep telefonunuzu kapatmayı da ihmal etmeyin !

Bizi sosyal medyadan takip edin !

ABONE OLUN

E-mail ile haber almak için abone olun.